Ապրանքների առևտրի աճը դանդաղում է 2022 թվականի առաջին կիսամյակում և ավելի կդանդաղի 2022 թվականի երկրորդ կեսին:
Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) վերջերս վիճակագրական զեկույցում ասաց, որ համաշխարհային ապրանքաշրջանառության աճը դանդաղել է 2022 թվականի առաջին կիսամյակում Ուկրաինայում պատերազմի շարունակական ազդեցության, բարձր գնաճի և COVID-19 համաճարակի պատճառով։ 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակի դրությամբ աճի տեմպերը տարեկան կտրվածքով նվազել են մինչև 4,4 տոկոս, և ակնկալվում է, որ աճը կդանդաղի տարվա երկրորդ կիսամյակում։ Քանի որ համաշխարհային տնտեսությունը դանդաղում է, ակնկալվում է, որ աճը կդանդաղի 2023 թվականին։
Համաշխարհային ապրանքների առևտրի ծավալները և իրական համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կտրուկ վերականգնվեցին 2021 թվականին՝ 2020 թվականին նվազելուց հետո՝ COVID-19 համաճարակի բռնկումից հետո: 2021 թվականին ապրանքաշրջանառության ծավալն աճել է 9,7%-ով, իսկ ՀՆԱ-ն շուկայական փոխարժեքով աճել է 5,9%-ով։
Առաջին կիսամյակում ապրանքների և բիզնես ծառայությունների առևտուրն աճել է երկնիշ դոլարով: Արժեքային առումով ապրանքների արտահանումը երկրորդ եռամսյակում նախորդ տարվա համեմատ աճել է 17 տոկոսով:
2021 թվականին ապրանքների առևտուրը ուժեղ վերականգնում ունեցավ, քանի որ ներմուծվող ապրանքների պահանջարկը շարունակեց վերականգնվել 2020 թվականի համաճարակի հետևանքով առաջացած անկումից: Այնուամենայնիվ, մատակարարման շղթայի խափանումները աճող ճնշում են գործադրում տարվա ընթացքում աճի վրա:
2021 թվականին ապրանքների առևտրի աճով համաշխարհային ՀՆԱ-ն շուկայական փոխարժեքով աճել է 5,8%-ով, ինչը զգալիորեն գերազանցում է 2010-19 թվականներին 3% աճի միջին տեմպը: 2021 թվականին համաշխարհային առևտուրը կաճի համաշխարհային ՀՆԱ-ի տեմպերից մոտ 1,7 անգամ։