Տեքստիլ արդյունաբերության ձեռնարկությունների շահույթն առաջին երկու ամսում տարեկան կտրվածքով աճել է 13,1%-ով.
Այս տարեսկզբից ի վեր, ներքաղաքական և արտերկրում ստեղծված բարդ և ծանր տնտեսական իրավիճակի պայմաններում, բոլոր մարզերն ու գերատեսչությունները ակտիվացրել են աճը կայունացնելու և իրական տնտեսությանը աջակցելու ջանքերը: Մի քանի օր առաջ Ազգային վիճակագրական բյուրոն հրապարակեց տվյալներ, որոնք ցույց են տալիս, որ առաջին երկու ամիսներին արդյունաբերական տնտեսությունը կայուն կերպով վերականգնվել է, իսկ կորպորատիվ շահույթը շարունակել է աճել տարեցտարի:
Հունվարից փետրվար ընկած ժամանակահատվածում նշանակված չափից բարձր ազգային արդյունաբերական ձեռնարկություններն իրականացրել են 1,157,56 միլիարդ յուանի ընդհանուր շահույթ, որը տարեկան կտրվածքով ավելացել է 5,0 տոկոսով, իսկ աճի տեմպը անցյալ տարվա դեկտեմբերի համեմատ աճել է 0,8 տոկոսային կետով: Հատկապես հազվադեպ է այն, որ արդյունաբերական ձեռնարկությունների շահույթի աճը կատարվել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում համեմատաբար բարձր բազայի հիման վրա։ Արդյունաբերական 41 խոշոր ճյուղերից 22-ը հասել են տարեկան շահույթի աճի կամ կրճատված վնասների, իսկ 15-ը` 10%-ից ավելի շահույթի աճ: Առաջնորդվելով այնպիսի գործոններով, ինչպիսիք են Գարնանային փառատոնը, որը խթանում է սպառումը, սպառողական ապրանքների արդյունաբերության որոշ ընկերությունների շահույթը արագորեն աճել է:
10
Հունվարից փետրվար ընկած ժամանակահատվածում տեքստիլ, սննդի արդյունաբերության, մշակութային, կրթական, արդյունաբերական և գեղագիտական ​​արդյունաբերության շահույթը տարեկան կտրվածքով աճել է համապատասխանաբար 13,1%, 12,3% և 10,5%։ Բացի այդ, զգալիորեն աճել են ձեռնարկությունների շահույթը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էլեկտրական մեքենաների և սարքավորումների արտադրությունը և հատուկ սարքավորումների արտադրությունը: Նավթի և բնական գազի արդյունահանման, ածխի արդյունահանման և ընտրության, գունավոր մետաղների ձուլման, քիմիական արդյունաբերության և այլ ոլորտների շահույթը, պայմանավորված այնպիսի գործոններով, ինչպիսիք են հումքի և էներգիայի միջազգային գների աճը, արագորեն աճել են:
Ընդհանուր առմամբ, արդյունաբերական ձեռնարկությունների օգուտները շարունակել են վերականգնման միտումը անցյալ տարվանից: Մասնավորապես, մինչ կորպորատիվ ակտիվներն արագորեն աճում են, ակտիվ-պասիվ հարաբերակցությունը նվազել է: Փետրվարի վերջին նշանակված չափից բարձր արդյունաբերական ձեռնարկությունների ակտիվ-պասիվ հարաբերակցությունը կազմել է 56,3%, շարունակելով պահպանել նվազման միտումը։
Հրապարակման ժամանակը՝ Մար-31-2022
WhatsApp առցանց զրույց!